Yorum Yapılmamış 110 Views

Tiffany’de Kahvaltıda Tasarımcı-Oyuncu İlişkisi: Audrey Hepburn&Givenchy

unknown-1

Tasarımcı Hubert de Givenchy ve oyuncu Audrey Hepburn ilişkisinin en güzel örneklerinden biri olan “Breakfast at Tiffany’s” filmi modası geçmeyecek ve yıllar geçtikçe değerine değer katacak bir ortaklığın yanı sıra bir moda ikonu yaratmıştır. Bugün bile çizgisi geçmeyen Audrey kostümlerinin moda dünyasında tekrar tekrar yorumlandığını görüyoruz. Hubert de Givenchy ve Audrey’in iş ve özel hayatlarındaki dostluğun oluşturduğu enerji unutulmayacak sahneleri ve kostümleri belleğimize kazımıştır. Tasarımcı-oyuncu ilişkisinin en doğru örneklerinden biri oldular.

Audrey Hepburn filmde; hayal ettiği hayatı yaşamak için olmadığı bir statüde görünmek adına her yola başvuran genç bir kızı canlandırıyor. Olduğundan farklı ve zengin görünmeye çalışırken, zorlu bir gecenin ardından her sabah kendini Tiffany’nin (pahalı bir mücevher mağazası) önünde kahvaltı yaparken buluyor. Bir gün buradan alışveriş yapabilecek kadar zengin olacağını düşünüyor. Belki de kendine ne kadar mükemmel olduğunu söylüyordur.

images actualidad_291483731_69584579_960x1706

Hikayeyi anlayınca kostümlerin ne kadar doğru tasarlandığını görüyoruz. Golightly’nin (karakter) kıyafetleri hayalini kurduğu statüyü kuşkusuz birebir yansıtıyor. Üstündeki siyah elbise, eldiven, saçının şekli ve kullandığı takılar adeta İngiliz Kraliyet Ailesi’nden biri gibi hissettiriyor. Daha ilk sahnedeki bu ikonik elbise bizi büyüleyip Golightly gibi hayallere daldırırken, elindeki kruvasan rol yapmak zorunda kalan küçük bir kız olduğunu ele veriyor. Elbiseye gelince; önden kayık yaka, kolsuz, düz, sade ve uzun siyah bir elbise olarak görünse de, arkasındaki şık kavisli açık yaka detayı Parisli bir kadın zarafetini betimliyor. Elbiseyle birlikte kullanılan siyan uzun opera eldivenleri ve göz alıcı takılar hem ihtişamı hem de minimalist şıklığı sağlıyor. Belki de bu elbiseyi ve oyuncuyu ikon yapan en önemli şey, kullanılan objelerin yeni bir tarzı çağırması olabilir. Belki de Golightly karakterinin izleyiciyi çok etkilemesidir. Bu film, oyuncu-tasarımcı ilişkisinin ne denli önemli ve uyum gerektiren bir uğraş olduğunun göstergesidir diyebiliriz ve en başarılı örnekler olarak moda ve sinema tarih sahnesinde yerini almıştır.

 

Yorum Bırakın

İlgili Yazılar