Yorum Yapılmamış 635 Views

Salt Galata

saltresearch

Türkiye’nin en güzel kütüphanelerinden birine sahip olan SALT Galata, kitap kurtlarının İstanbul’daki vazgeçilmez yerlerinin başında geliyor.

Dünden Bugüne SALT Galata

SALT Galata’nın şu anda bulunduğu bina, Levanten mimar Alexandre Vallauri’nin Bank-ı Osmanî-i Şahane için tasarladığı bina. 1892 yılında Osmanlı Bankası olarak hizmete açılıyor. Burası İstanbul’un eşsiz binalarından biri. Bu eşsizliği sunan özelliği ise neoklasik ve oryantalist mimarî üslûplarının bir arada kullanılması. Muhteşem mermer ve ahşap işçilikleri, yüksek tavanlı, geniş mekânları ile kendini âdeta değerli bir tual gibi sunan bir mekân burası.

saltarastirma_2017Tamamlandığı günden itibaren çeşitli nedenlerle yapısal müdahalelere maruz kalan binanın yeniden işlevlendirme çalışmaları, Ağa Han ödüllü Mimar Han Tümertekin yönetiminde, Mimarlar Tasarım tarafından yürütüldü.  SALT Galata, mimari çalışmalar kapsamında, binanın özgün karakterini ortaya koyacak biçimde eklerinden arındırılarak mekânsal kurgusu çok katmanlı programın gereksinimlerine göre düzenlendi.

SALT Galata 2011 yılında hizmete açıldı; içerisinde sanat, mimarlık, tasarım, şehircilik, sosyal ve ekonomik tarih konularına odaklı kapsamlı bir arşiv ve yayın koleksiyonundan oluşan SALT Araştırma bulunuyor. Binanın katlarına yayılan dijital sunumlarla, Osmanlı Bankası Müzesi koleksiyonundan seçili arşiv belgeleri kurumun karmaşık tarihi kadar imparatorluğun son yarım asrı, Cumhuriyet’in kuruluşu ve özellikle de geçiş dönemindeki sosyo-politik dönüşümleri yansıtıyor. Binada ayrıca 218 kişi kapasiteli Oditoryum ve kamunun kullanımına da açık atölyeler bulunuyor. SALT Galata’da, Maksut Aşkar şefliğinde yeni restoran Neolokal ve Kafe ile Robinson Crusoe 389 tarafından işletilen kitapçı da yer alıyor. SALT Galata’nın üçüncü katında kapılarını açan Yararlı Sanat Ofisi, SALT kullanıcıları ile birlikte ortak öğrenme imkânları ve kurumun yararlılığı üzerine çalışıyor.

saltresearch_feritf-sahenk_hallSALT Araştırma artık iki mekânda

Salt Galata’da SALT Araştırma iki ayrı mekâna yayılıyor. Biri; herkesin girip çalışabileceği, diğeri ise görsel pratikler, yapılı çevre, sosyal yaşam ve ekonomik tarih alanlarında yüksek lisans veya doktora öğrencisi, akademisyen veya bağımsız araştırmacı olmayı şart koşan SALT Araştırma Ferit Şahenk Salonu. SALT Galata -1 katında yer alan, kurum tarafından kayıtlı kullanıcılara temin edilen, kişiye özel kartla giriş yapılan, SALT Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu, 40 oturma birimi ve 10 bin yayınlık raf kapasitesine sahip. SALT Araştırma, salı-cumartesi 10:00-19:00, pazar 12:00-18:00 saatleri arasında açık olup, resmî tatiller ve dinî bayramlarda kapalı.

SALT Galata’ya gittiğinizde

yararli-sanat-ofisi-10-10-2017-001-minİstanbul’da gidilmesi gereken yerler içinde bulunan SALT Galata’da mutlaka yapılması gerekenlerden ilki, harika kütüphanesini ziyaret etmek olmalı. Tavanda 360 derece dönen panellerle sağlanan ışıklandırmayı sakın atlamayın. Harika bir illüzyona tanık olacaksınız. SALT Galata’da düzenlenen sergileri ve kültürel etkinlikleri mutlaka saltonline.org veya SALT’ın sosyal medya kanallarından düzenli olarak takip edin. Ayrıca SALT Galata’da, alanında yetkin birçok ismin katılımıyla gerçekleşen konuşma programları, panel ve konferansların yanı sıra, gösterim ve performanslarla sosyal hayatınıza farklı bir soluk getirebilirsiniz. SALT Galata, salı-cumartesi 12:00-20:00, pazar günleri ise 12:00-18:00 saatleri arasında açık.

 

Yorum Bırakın

İlgili Yazılar