Yorum Yapılmamış 90 Views

Pazarlamanın Yeni Silahı “Büyük Veri”

Photo by Egemen Çolakoğlu

Bugün gelinen noktanın ilk tohumu iletişim sistemlerinde meydana gelen büyük teknolojik gelişmelerle atılıyor. Bu teknolojik gelişmeler aynı zamanda 21. yüzyılın adını da belirliyor; “Bilgi çağı”. Bilgi çağının başı çeken iki özelliği “değişim” ve “dönüşüm” beraberinde yeni bir kavram getiriyor; “büyük veri”.

Değişim kavramı hayatın her alanına işleyerek günümüzde bütün sosyal sistemlerin yaşama ilişkin kültürlerini ve yönetim biçimlerini hızlı bilgi akışı, hızlı gelişme ve hızlı etkileşim ile birlikte derinden etkiliyor. Gelişen teknoloji, değişen çevresel koşullar, artan bilgi düzeyi ile sosyo-kültürel ve ekonomik gelişmeler yeni bir kavramın doğmasını sağlıyor. Teknoloji ve iş dünyasının fenomeni haline dönüşen kavramın adı “büyük veri”… Özellikle geniş kitlelere hitap eden finans, iletişim, spor, eğlence ve sağlık sektörlerini etkisi altına alan kavramın en etkili olduğu alanlardan biri de pazarlama…

Teknolojinin duayenleri sahnede

sosyal medyaBüyük veri teknolojik yönünden çok pazarlama yönüyle öne çıkıyor. Müşterilerini daha iyi anlama ve doğru pazarlama yaklaşımları geliştirmede firmalara çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Nasıl mı? Twitter’da her 24 saatte milyonlarca tweet atılıyor. Twitter kullanıcıları, lokasyon bildiriyor, hashtag’lerle yorumlarda bulunuyor. Akıllı telefonlarda yer alan Forsquare, kullanıcıların bulundukları noktalarda yer bildirimi yapmalarına olanak sağlıyor. Instagram, ilgi alanlarını gözler önüne seriyor. Facebook, ilişki durumlarından, yaşadıklarını semtlere kadar ayrıntılı bilgileri içeriyor. Google, Yahoo ve benzeri arama motorları yazılan kelimelerden kişi hakkında önemli veriler elde ediyor. Tüm bu veri birikimi büyük şirketler tarafından akıllı bir yazılımla düzenleniyor ve işletmeler için doğru hedef kitleler oluşturulmasını sağlıyor.

“Büyük veri” kavramı özetle, verilerin dijitalleşmesi ve farklı alanlarda alınan verilerin toplanıp, düzenlenerek insan davranışlarını anlama, tahminler yürütme, öngörülerde bulunma, işletmenin sahip olduğu verilerden yola çıkarak akıllı yönetim imkanı sağlıyor.

Hedef, rahatsız etmeden doğru kitleye ulaşmak

Hedef kitleyi yakın markajla takip eden pazarlama departmanları “büyük veri”nin tüm nimetlerinden fazlasıyla nemalanıyor. Büyük veri ile elde edilen analizler veri odaklı pazarlama stratejilerine çevriliyor. Bu stratejiler periyodik büyük veri analizleri ile güncelleniyor. Ayrıca büyük veri analizleri sayesinde marka stratejileri belirleniyor. Dönemsel kampanyaların başarıları ölçülüyor ve elbette başarı kaçınılmaz hale geliyor. Doğru hedef kitleyle marka farkındalığı konusunda da “büyük veri” fırsatlarını değerlendiren firmalar açık ara farkla rakiplerini geride bırakıyor. İhtiyaçlarından özel ilgi alanlarına hatta maddi duruma kadar elde edilen verilerle özel satış alanları oluşturmak da mümkün hale geliyor.

Büyük veriVeriler altında kaybolmadan bilgileri akıllıca kullanabilmek

“Büyük veri” yeni yetkinlikler getiriyor ancak bilgiyi doğru yönetebilmek şartıyla. Veriler denizinde boğulmadan belirlenen amaca ve hedefe doğru strateji ve taktiklerle ilerlemeniz gerekiyor. Böylelikle üretim sürecinin ana elementi olan veriler kullanılarak elde edilen grafikler ile işinize ve markanıza katma değer katabilirsiniz.

Yorum Bırakın

İlgili Yazılar