Yorum Yapılmamış 42 Views

Klasikler ile Nostaljik Yolculuk

shutterstock_1109229275

Türkiye uluslararası bir festival daha kazandı. Türkiye’de ve yurt dışında faaliyet gösteren klasik araç kulüplerinden üyelerin, klasik araç koleksiyonerlerinin, galeri sahiplerinin ve klasik severlerin, sahip oldukları en nadide klasikleri sergilemeleri fırsatı buldukları Uluslararası Klasik Araç Festivali ile klasik tutkunlarının sorunlarına dikkat çekilmeye çalışılıyor. Antika Otomobil Federasyonu Genel Sekreteri İlker Tayalı ile federasyon çalışmaları ve festival hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Antika Otomobil Federasyonu ne zaman ve hangi amaçla kuruldu?

Federasyonumuz 2011 yılında kurucu sekiz üye derneğin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bugün çatımız altında yurt çapında 14 tane kulübümüz bulunmaktadır. Türkiye’deki klasik otomobil derneklerinin ve klasik otomobillerin mevzuatla ilgili sorunlarına farkındalık yaratıp çözmeye çalışmak birincil amacımız.

dsc_0870Mevzuatlarla ilgili problemler olduğunu söylediniz. Nedir bu mevzuatla ilgili sorunlar?

Trafik kanununda klasik otomobil tanımı olmadığı için otomobillerimiz gündelik kullandığımız yeni otomobillerle aynı statüde bulunuyorlar. Onlar için geçerli olan tüm kanun ve kurallar bizim içinde geçerli sayılıyor. Halbuki Avrupa ve Amerika’da bu tür otomobillere tarihi taşıt veya klasik araç plakası verilerek imtiyazlar tanınmış oluyor. Bu sayede araç muayene süreleri uzayabiliyor, trafik sigortaları araçların trafikte kullanılacağı sürelere göre yapılabiliyor. Motorlu taşıtlar ve benzeri vergilerde indirimler uygulanabilmekte. Ayrıca trafik kanununda yer aldıktan sonra elde edilen tarihî taşıt plakaları ile EDS ile kesilen emniyet kemeri cezalarından da muaf olma durumu söz konusu. Çünkü klasik otomobillerin üretildiği yıllarda emniyet kemeri yok ya da belden bağlamalı emniyet kemerleri var. EDS ile seyir halinde çekilen fotoğraflarda üç noktadan bağlı kemeri görmeyen memur otomatik olarak cezayı kesiyor. Şu anda en ciddi sıkıntılardan biri de budur. Sesimizi duyurabilmek adına yaptığımız etkinliklerden biri de geçen sene başlattığımız Uluslararası Klasik Araç Festivali. Geçmişte bu otomobilleri kullananlara nostalji yaşatmaya, aynı zamanda farkındalık yaratıp yeni nesle klasik otomobili sevdirmeye, bunun ne kadar özel bir hobi, kültür ve güzel bir paylaşım olduğunu göstermeye çalışıyoruz.

İlk festivalde neyi hedeflediniz, ne kadarını gerçekleştirdiniz?

Ülkemizin ilk Uluslararası Klasik Otomobil Festivali’ni planladığımız içeriğe göre eksiksiz ve sorunsuz gerçekleştirmeyi hedeflemiştik. Yurt dışında 10-12 salonda yapılan etkinliklerin hemen hemen aynısının bir minyatürünü TÜYAP Fuar Merkezi’nde iki salonda gerçekleştirdik. Festivalimizde kulüplerin, müzelerin, koleksiyonerlerin, galerilerin ve bireysel katılımcıların katkısıyla 315 araç sergiledik. Ayrıca söyleşiler, eğitimler workshopların yanı sıra klasik otomobil müzayedesi gerçekleştirdik. Etkinliğimize 3 bin kişi civarında ziyaretçi beklerken kapanış gecesi bize Biletix’ten gelen sayı 8 bin kişiydi. Aslında hedeflediklerimizin tamamını gerçekleştirdik diyebilirim. Hem de fazlasıyla…

Bu yılki festivalde katılımcıları ne tür sürprizler bekliyor?

_mg_994228-30 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz festivalde 25 bin ziyaretçiyi hedefliyoruz. Geçen sene 11 ülkeden katılımcılar vardı; Hollanda, İsveç ve Almanya arabasız katılım gösterdiler. Arnavutluk, Macaristan, Sırbistan, Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Yunanistan, KKTC’den otomobilleriyle geldiler. Bu sene işi büyüttük; adını da değiştirdik. Çünkü farklı olmamız, insanlara yenilikler sunmamız lazım. “Uluslararası Klasik Otomobil Festivali”ni “Uluslararası Klasik Araç Festivali”ne dönüştürdük. Klasik otomobillerin yanı sıra otobüs, kamyon, kamyonet, itfaiye araçları, ambulanslar, motosikletler ve traktörleri ziyaretçilerin beğenilerine sunacağız. 600’ün üzerinde araç katılımı olacak. Dünyaca ünlü “Custom Otomobil” tasarımcısı John D’agostino’yu Sonax Türkiye ve Key Museum’un sponsorluğunda Amerika’dan getiriyoruz. Üç gün boyunca söyleşi yapıp imza dağıtırken son gün de festivalin en güzel aracını seçip özel olarak getireceği kupayı takdim edecek. Yazlık Sinema bölümünde “Devrim Arabaları” filmini oynatacağız. Tabii perdenin yanında “Devrim” otomobilini sergileyerek… Ülkemizin ilk yerli yapım traktörü, Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmez otomobilleri, radyo programcısı Nihat Sırdar’ın otomobilleri ve otobüsü, klasik yedek parça, aksesuar ve obje stantları, ünlülerin klasik otomobilleri, canlı workshoplar, eğitimler, söyleşiler ve tabii ki klasik otomobil müzayedesi üç gün boyunca bu festivalde olacak. Giriş için biletler ise sadece Biletix’te…

Sponsorlarınız kimler?

_mg_0886Kafa Radyo, Sonax Türkiye, Tüyap Fuar Merkezi, Tüyap Palas Otel, Klasik Garaj, Henkel, Bir Event, Turing, Cevher, TüvTürk, Oto Haber ve Şamdan dergileri bizlere sponsorluk desteği veriyor.

 

Yorum Bırakın

İlgili Yazılar