Yorum Yapılmamış 145 Views

Kartal Karagedik: Sanat Önyargıları Kıran Muhteşem Bir Güç

karagedikportraitweb

Dünyanın en ünlü opera salonlarında sahne almış bir sanatçı Kartal Karagedik. İzmir’den Hamburg’a uzanan nota yolculuğunu ve dede yadigarı fotoğrafçılık tutkusunu karizmatik duruşuyla, güçlü sesiyle sahnede olmak için yaratılmış Hamburg Devlet Operası’nın solisti Türk bariton Kartal Karagedik’ten dinledik.

İzmir’den Hamburg’a uzanan bir hayat hikâyeniz var. Hikâyenizi bizimle paylaşır mısınız?

2003 yılında İzmir konservatuvarını sınıf atlayarak bitirdim. Hemen hiç vakit kaybetmeden İstanbul’da sanatta yeterliliğe başlamıştım ki; İtalya’da düzenlenen genç opera sanatçıları yarışmasına katıldım. Dünyanın her yerinden genç sanatçılar, şahane bir ambiyans… Herkes geleceği için, önünde açılacak kapılar için şarkı söylüyordu. Ben de Türkiye’den bir genç; onlara ait bir kültürü, en az onlar kadar iyi yapabileceğime ikna etmeye çalışıyordum jüri üyelerini. O yarışmadan güzel bir sonuç aldım. Hatta Verdi’nin Falstaff Operası’nda başrol teklifi geldi. Kararımı vermiştim; bir bavul eşya ve birkaç nota kitapla İstanbul’a veda edip, opera sanatını, doğduğu yerde Avrupa’da icra etmek için çıktım yola. Oradan adım adım, Como, Bolonya, Magdeburg, Erfurt derken bugün rezidans sanatçı olarak çalıştığım Hamburg Staatsoper’deyim.

Bugün Avrupa’nın birçok şehrinde tanınır hale geldiniz. Bu sizi ne yönde motive ediyor?
_mg_4999Birçok şehirde, birçok opera sahnesinde 40’a yakın farklı opera rolleri söylemiş biri olarak şunu söyleyebilirim; her performans, her arya, her yeni deneyim, sizi bir sonraki temsilinize ve rolünüze hazırlıyor. Sürekli öğrencisiniz bu meslekte. Uçsuz bucaksız bir okyanus müzik… Tatilde kumsalda uzanırken, uçakta bir yerlere giderken hep elimde nota, bir sonraki operayı çalışıyorum. Uzun lafın kısası insanın yaptığı işi sevmesi ve her gün o iş için kendini geliştirmeye çalışması çok kuvvetli bir motivasyon.

Pek çok ülkede eşsiz performanslar sergilediniz. Ortamıyla, seyircisiyle, ruhuyla bir adım öne çıkan hangisiydi?

Ben hep şunu söylüyorum: “En iyi performansım, bir sonraki performansım”. Ama uzun süredir hayalini kurduğum bir rol vardı; Renato. Verdi’nin “Maskeli Balo” operasından… Daha çok yeni Hamburg operasında söyledim. Beni hiçbir rol bu kadar heyecanlandırmamıştı. Lakin bir de anekdot vermek isterim. Belçika’da Antwerp ve Gent şehirlerinde Opera Vlaanderen’da (bu sene en iyi Opera Company Ödülü’ne layık görülen, şahane bir opera şirketi) bir bariton sağlık sebeplerinden dolayı prodüksiyonu iptal ediyor. Dünyada bu rolü Fransızca söylemiş sadece bir kişi var, o da müsait değil. Beni aradılar, Donizetti’nin Duc D’Albe operasındaki başrolü bir haftada öğrenip söyler misin diye. Ben de bir cesaret, biraz da delilikle kabul ettim. Hayatımın en stresli dönemlerinden birini geçirdim bu süre içerisinde, belki günde 12 saat elimde notalar ezberlemeye çalışarak. Ama ilk temsil günü geldiğinde, ortaya onca zorluğun içinden inanılmaz bir şey çıkıyor; seyircinin ve sahne üzerindeki meslektaşlarımın desteği ve sonunda aldığımız alkış… Bana bu işi neden yaptığımı hatırlatan performanslardan biridir bu. Şunu da ekleyeyim bu bahsettiğim rol Alba Dükü; tarihte gerçekten yaşamış ve Flemenk halkına çok eziyet çektirmiş sert ve kanlı bir komutan. Böyle bir rolü Flemenk seyircisinin önünde icra ediyorsunuz. O kişiden ne kadar nefret etseler bile, sizin sanatçı kimliğinizi var gücüyle destekliyorlar. Sanat önyargıları kıran muhteşem bir güç.

meditationKendinizi önce bariton sonra fotoğrafçı olarak tanımlıyorsunuz. İkincisini de hakkıyla yapmaya vakit bulabiliyor musunuz?
Fotoğrafçılık benim için ikinci bir meslek, aynı zamanda dede yadigarı. Hem birçok sanatçı arkadaşımı ve üstatları fotoğrafladım hem de farklı ve kaybolmakta olan kültürleri fotoğraflamak için Nepal, Hindistan, Japonya, Özbekistan, Myanmar gibi ülkelere seyahat ettim. Üç tane kişisel fotoğraf sergim oldu. Fotoğrafçılık benim için, beni opera sanatçısı olarak bilen seyircilerime dünyayı nasıl gördüğümü gösteren bir yol. Merak edenler @kartalkaragedik instagram adresim ve www.kartalkaragedik.com sitemden güncel çektiğim fotoğrafları ve videoları takip edebilirler.

SUNTIMES HAZİRAN SAYISI

Yorum Bırakın

İlgili Yazılar