Yorum Yapılmamış 110 Views

Kardeşlik, Birlik ve Beraberliğin Tatlı Aşı; Aşûra

asura

Kelime anlamını bir kenara bırakırsak Aşûra, hatırlamak, hatırlanmak, paylaşmak, gülümsemek, hal hatır sormaktır. Bu eylemler içtenlik, samimiyet, dayanışma, bolluk, bereket, birlik ve beraberliği de peşinden sürükler.

Yeni bir yıl; yeni umutlar, yeni planlar, yeni hedefler demek… Hicri takvime göre yeni bir yıla adım attık. Sene 1438… Bu takvim Muharrem ayıyla başlar ve içinde öyle bir gün barındırır ki bu gün tüm Sami dinlerde ayrı bir öneme sahiptir. Bu özel gün Arapça’da “onuncu gün” anlamına gelen “Aşûra” dır.  Halk diline Aşûre olarak yerleşmiş olan bu kelimenin kökleri bazı kaynaklara göre Ârâmîce’ye dayanır.

Aşûra Günü’nde rivayetlere göre insanlık tarihi üzerinde etkisi olan pek çok önemli olay cereyan etmiş. Hz. Adem (a.s.)’in tövbesi bu gün kabul olmuş, Hz. Muhammed (s.a.v.) hicretini bu günde tamamlamış, Hz. Nuh (a.s.)’un gemisi kimi kaynaklara göre Cudi kimi kaynaklara göre Ağrı Dağı’na Muharrem ayının 10. günü karaya oturmuş vs…

Sami dinlere inananlar oruçlu olmaya çalışır

Bu günde Kerbela’da öldürülen Hz. Muhammed (s.a.v)’in torunu Hz. Hüseyin ve diğer şehitler için anma törenleri de yapılır. Ayrıca bu önemli günde tüm Sami dinlere inananlar oruç tutar. Müslümanlar farklılık katmak adına bir gün öncesi ya da bir gün sonrasında da oruçlu olur.

Bu özel günün bir de aynı adla anılan tatlısı vardır. Aşûra’nın Hz. Nuh (a.s.)’un gemisinin karaya oturduğu gün, gemide ne erzak kaldıysa hepsinin karıştırılarak hazırlanan bir tatlı olduğuna inanılır. Bu tatlının din ve mezhep ayrımı gözetmeksizin evlerde pişirilip konu komşuya dağıtılması da çok eski bir gelenektir. En az yedi haneye dağıtan eve bereket geleceğine inanılır. Bol miktarda pişirmeye gücü yetmeyenlerin bir cezve kadar da olsa pişirip kuşlara ikram etmeleri adettendir.

malzemeEn az yedi çeşit malzeme kullanılır

Aslına uygun Aşûra’nın 41 çeşit malzemeden pişirildiği rivayet edilir. Günümüzde bu tatlı için en az  yedi çeşit malzeme mutlaka kullanılır. Buğday, nohut, fasulye, kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuş üzümü, fıstık, portakal kabuğu, limon kabuğu, elma, pirinç, fındık ve ceviz damak zevkine göre malzemesi değişen tatlının olmazsa olmazlarıdır. İçinde baklagil de bulunduğundan bazı malzemeler bir gün önceden suya konularak ıslatılma uygulaması yapılır. Bir de süsleme işlemi vardır ki o aşamada da bereketin sembolü olan nar ve tarçın listeye adını yazdırır.

Bizim evde pişen Aşura tarifi: 

Malzemeler:

 • 2 su bardağı buğday
 • 1 su bardağı nohut
 • 1 su bardağı kurufasulye
 • 1 su bardağı kuru üzüm
 • 1 su bardağı incir
 • 1 su bardağı kuru kayısı
 • Yarım su bardağı fıstık
 • 3 su bardağı şeker
 • 1 yemek kaşığı karanfil
 • 15 su bardağı su

Süsleme için:

 • 1 su bardağı kuş üzümü
 • Çekilmiş ceviz içi, Antep fıstığı
 • Tarçın, nar taneleri

Hazırlanışı: 

Buğday, fasulye, nohut ve üzümü yıkayıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir tencereye alın. 15 su bardağı su ekleyip kaynatın. Üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve yaklaşık 30 dakika kaynatın. Fasulye ve nohutu süzüp ayrı kaplarda haşlayın.

Buğday taneleri iyice yumuşayıncaya kadar kısık ateşte ara sıra karıştırarak pişirin. Buğdayın suyu un çorbası kıvamına gelmek üzereyken nohut ve kuru fasulyeyi ekleyin, kaynatmaya devam edin. Ardından sırasıyla fıstık, kuru üzüm, karanfil ve dilimlediğiniz kuru kayısıyı ilave edip karıştırın. Birkaç taşım kaynatın. Son olarak şekeri ekleyip 5-10 dakika kaynattıktan sonra incirleri katın ve bir taşım kaynatıp ateşten alın.

Aşure piştikten sonra sıcakken dağıtımını yapacağınız kaplara boşaltın. Soğuyunca üzerini ceviz içi, Antep fıstığı, kuş üzümü, tarçın ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın.

alısverisAlışveriş yapmayı ihmal etmeyin!

Aşûra günü yapılması tavsiye edilenlerden biri de alışveriş… Muharrem ayının birinci ve onuncu günü yapılan alışveriş bereketinin yıl boyunca süreceğine inanılır. Özellikle un, şeker, tuz, pirinç, buğday gibi gıda maddeleri alınır.

Sabah erken bir saatte kalkın, alışverişe çıkın! 41 çeşit malzeme kullanmasanız da kendi damak zevkinize göre hazırlayacağınız Aşûra’yı pişirin. Tek kullanımlık kaplardan da almayı unutmayın çünkü Aşûra tatlısının lezzetinin püf noktası paylaşımından gelir.

Suların zemzem aktığına inanılır

Unutmadan bir de rivayete göre Aşûra günü tüm sular zemzem akarmış. Bu gece duş alınırsa hastalıklardan şifa bulunacağı inancı nesilden nesile yayılarak günümüze kadar ulaşmış. Diyecekseniz ki hep rivayet hep rivayet… Bazı şeyleri sadece kalpten inanarak uygulamak gerçekleşmesi için yeterlidir.

Gezimodası olarak temennimiz; hanelerimiz Aşûra’nın lezzetiyle tatlansın, bereketiyle taşsın dökülmesin, artsın eksilmesin.

Yorum Bırakın

İlgili Yazılar