Yorum Yapılmamış 278 Views

Erkekleri Evlilikten Kaçıran 10 Neden

you-cant-escape

Hadi itiraf edelim! Biz kadınlar bir ilişkiye başladığımız andan itibaren evlilik hayali kurmaya başlar ya da hayatımızdaki kişinin hayalimizdeki prense ve düğün merasimine uygun olup olmadığı müzakeresini yapıp dururuz. İlişkiye bu duygularla başlamayan kadın çok azdır. Ama suç bizde değil!

Biz kadınlar ataerkil bir toplumda evliliğe aşırı odaklı yetiştiriliyoruz. Kız çocukları için doğar doğmaz  çeyiz hazırlıkları yapılmaya başlanıyor. Daha da önemlisi hormonlarımız devreye giriyor ve bir an önce anne olma arzusuyla yanıp tutuşuyoruz. Evet! Bütün bunlar bize normal  gelebilir “Ne var bunda!” diyebiliriz lakin erkekler bizim gibi değil ve hiç bir zaman da olmayacak. Toplumumuzda erkekler kadınlara göre daha rahat yetişiyor, ilişki konusunda kadınlar gibi hassas ve ayrıntılı düşünmüyorlar. Evlilik onlar için birkaç bilinmeyenli denklem gibi…

Halbuki kadınlar evlilik olgusunu daha çocuk yaşlarda evcilik oyunu oynarken çözmeye başlar. Yani biz aile kurma işinde provalıyız. Erkeklerin de bizim gibi olmasını bekliyoruz. İşte bu beklentiler onların gözünü korkutuyor.

Kısa veya uzun soluklu düzgün giden  bir ilişkiniz var ve doğal olarak bir kadın olarak evliliğe hazırsınız ama erkek arkadaşınız hiç yanaşmıyorsa evlilikten korkuyor demektir. İşte evlilikten korkmalarının 10 nedeni:

1) Maddiyat: Evlilik başlı başına sorumluk almaktır. Düğün hazırlıkları, düğün merasimi, ev, ev eşyaları ve ilerde doğacak çocuğun geleceği derken büyük bir maddi sorumluluk getiriyor. Bütün bu sorumluluklar erkeklerin evlilikten korkmasının en büyük sebebidir.

2) Bağlanmak: Ömür boyunca tek bir kadına bağlı kalıp rutin bir hayat yaşamaya başlamak  çok fazla erkeğin gözünü korkutur.

3) Özgürlüğünü kaybetmek: Evlendikten sonra  kendine ait özel zamanından  ve erkek arkadaşlarıyla yapacağı erkek muhabbetlerinden vazgeçmek de önemli nedenler arasında yer alıyor.

4) Kısıtlanmak: Bekarken  yaşadığı renkli cinsel hayatının evlendikten sonra olmayacağı ve  eşiyle aynı duyguları yaşayamayacağı korkusu da hiç küçümsenmeyecek bir neden…

5) Boşanma korkusu: Evlilik hayatını yürütemediği  taktirde boşanmak ya da boşanamamak  korkusu da önemli bir neden…

6) Daha iyi fırsatları kaçırmak: Bir erkek sizi seviyor olsa da  her zaman daha iyisini kaçırıyorum  korkusu yaşar.

7) Bilinmezlik: Erkeğin evlilikten korkuyorum demesi, doğal  bir savunma mekanizmasıdır. Bilmediği ve içgüdülerinde olmayan birevlilikten-kacmak duyguyu yaşama düşüncesi  savunma mekanizmasını devreye sokar ve kaçmasına sebep olur.

8) Kontrolünü kaybetmek: Evlendikten sonra hayatının kontrolünü eşine kaptırması veya mecbur kalması da nedenler arasında kendine yer buluyor. Yemek yeme, gece yatış, sabah kalkış ve TV izlemek gibi basit görünen birçok eylemi eşinin kontrolünde yapacak olma duygusu da erkekleri korkutan bir olgu.

9) Değişim: Flört ederken hayran olduğu kadının fiziksel ve ruhsal değişimi sonucunda  eşine duyduğu aşkı  kaybetmek ve kadın dırdırına maruz kalmak da ilk 10 arasında yer alıyor.

10) Baskı: Kadınlar daha evliliğe ilk adımı atarken bile herşey mükemmel olsun ister. Bu durum ister istemez erkeğin üzerinde bir baskı oluşturur. Bu baskıyı yaşamaktansa kaçmayı tercih ederler.

Tagged with: , , , ,

Yorum Bırakın

İlgili Yazılar