Yorum Yapılmamış 185 Views

Aşk Acısına Bire Bir

aşk

 

Aşk… Henüz tarifi kesinleşmemiş bu kelimeyi telaffuz etmek bile insanın kan dolaşım hızını arttırmaya yetiyor. Vücudumuz doğal endorfin salgılamaya başlıyor ve beraberinde birçok hastalığa karşı vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Ama… Evet! Aması var. Bu muazzam duygu her zaman mutlu etmeyebiliyor. Maalesef sefası kadar cefasını da beraberinde sürüklüyor. Âşık olduğunuz kişi tarafından terk edilmiş olabilirsiniz ya da platonik aşk yaşıyor olabilirsiniz… Üzülmeyin demek çok isterdik lakin telkin vermekle aşk acısı hafiflemiyor. Bu duyguyu öyle kolay kolay unutmak mümkün değil. Uzmanlara göre aşk acısından kurtulmak yaşadığınız ilişkinin yarısına denk geliyor. Yani dört senelik bir ilişki bittiğinde acısı iki senede geçiyor.

Kalbinizden ve beyninizden çıkarması oldukça zor olan bu acıyı bir nebze de olsa hafifletecek formül de yok değil. Şimdi gelelim aşk acısını hafifletmek için yapmanız gerekenlere…

-Profesyonel yardım alamıyorsanız en güvendiğiniz ve sizi doğru yönlendireceğine inandığınız arkadaşınızla konuşun ve içinizi dökün. Bu sizi ilk etapta rahatlatacaktır.

-İmkânınız varsa mutlaka profesyonel yardım alın. Uzman birinin desteği size herkesten daha iyi gelecektir.

– Dışarı çıkın! İnsanların arasına karışın ve bol bol yürüyüş yapın. Seyahate çıkın, yeni yerler keşfedin ve yeni insanlarla tanışın.

– Sevgilinize dair ne varsa hayatınızdan çıkarın. Onu hatırlatacak resim, giysi ve objelerden kurtulun.

– Kendinize yeni uğraşlar bulun. Dans, yemek veya fotoğraf kurslarına katılın. Size acı veren duygulardan yapacağınız yeni aktiveler sayesinde uzaklaşmış olursunuz.

– Sosyal medyada mesaj içeriği olan paylaşımlarda bulunmayın, sessiz kalın. Böylece bir beklenti oluşmaz ve de mesajlara karşılık alamadığınızda üzülmek zorunda kalmazsınız.

– Sizi üzen anıları hatırlayın. Onun kötü biri olduğunu düşünmek aşk acısını hafifletmeye yardımcı olur.

–  Hemen bir sevgili arayışına girmeyin.  Bu durum acınızı hafifletmez, hata yapmanıza neden olur. Bunun yerine giyinin, kuşanın, dışarı çıkın. Dikkat çekmek ruh halinizi fazlasıyla düzeltecektir.

– Hayvanları seviyorsanız bir sokak hayvanını sahiplenin. Hayvanlarla iletişim birçok ilaçtan daha iyi gelecektir.

– Sevgilinizle daha önce gittiğiniz yerlere gitmeyin. Yeni mekânları arkadaşlarınızla keşfe çıkın. Uzun zamandır gitmeyi düşündüğünüz müze ve tarihi yerleri gezin. Gezmek ruhunuzu tazelemenize yardımcı olacaktır.

– Sizi mutlu edecek ve enerjinizi yükseltecek müzikler dinleyin. Uzmanlar boşuna demiyor; “Müzik ruhun gıdasıdır”.

Velhasıl kelam bütün bunları yapmak aşk acısını hafifletmenize yardımcı olsa da en güzel ilaç zamandır. Eski sevgilinizi unutana kadar vaktinizi boşa harcamayın. Sizi mutlu eden ne varsa yapın. Geçmişe takılmayın önünüze bakın. Doğru insan karşınıza çıktığında gönül kapılarınızı sonuna kadar açın.

 

 

Break-Up-Sad-Love-Wallpaperhow-to-let-go-of-someone-you-love-300cb2d851df71e51be078411694b5f347a

 

 

 

 

 

 

Yorum Bırakın

İlgili Yazılar